
Sudije Ustavnog saveta Francuske treba da odluče da li će osobe koje su prešle iz ženskog u muški pola imati pravo na medicinski potpomognutu reprodukciju, što je često pokriveno francuskim zdravstvenim osiguranjem.
Očekuje se da će Ustavni savet, sa sedištem u Parizu, 8. jula doneti odluku o tome da li transmuškarci mogu da se kvalifikuju za tretmane medicinski potpomognute reprodukcije ili ne.
Trenutno, žene koje pređu u muškarce i promene pol u muški u francuskom građanskom registru smatraju se muškarcima i nemaju pravo na tretman prema zakonu, koji se odobrava samo muškim i ženskim parovima, ženskim parovima i neudatim ženama.
Aktivistička grupa Informativna i akciona grupa za reproduktivna i seksualna pitanja (GIAPS) stoji iza inicijative jer je njihov advokat Magali Lhotel objasnio da trenutni kriterijumi podobnosti „podrivaju princip jednakosti između žena i muškaraca“, tvrdeći da su neki muškarci po matičnim knjigama ipak imaju matericu.
Antoan Pavageau, predstavnik francuske vlade, međutim, tvrdio je da bi zahtev GIAPS-a za promenu kriterijuma podobnosti bio „prepoznavanje nove seksualne kategorije, muško za građanski status, a žena za pristup medicinskoj pomoći u razmnožavanju“.
„Svakako, isključeni su transrodni muškarci koji su promenili svoj građanski status, ali to nije diskriminacija vezana za njihovu seksualnu orijentaciju ili njihov status“, rekao je Pavageau i napomenuo da transrodni muškarci i dalje mogu pristupiti medicinski potpomognutoj oplodnji.
Druge evropske zemlje, kao što je Španija, već su omogućile transrodnim osobama medicinski potpomognute tretmane za reprodukciju, što je mera koju su dugo zahtevale LGBT grupe u zemlji, a odobrena je u novembru prošle godine.
Uge Sangil, predsednik španske federacije za ljudska prava LGBTК+, proslavio je ovaj potez rekavši: „Neka niko ne sumnja da širenje reproduktivnih prava proširuje ljudska prava.